5 съвета за отглеждане на лозя, които можете да използвате днес

5 съвета за отглеждане на лозя, които можете да използвате днес

5 съвета за отглеждане на лозя, които можете да използвате днес

Blog Article

Видео Подкаст: Никола Газдов: В последните години енергетиката е като влакче на ужасите

Обикновено за окончателното прихващане на калема са необходими две седмици.

Кулинарното изложение “Мистичната вяра в хляба” открива Празниците в Долината на тракийските...

В обратния случай, ако не се направи нищо, броят на безплодните леторасли ще стане толкова голям, че ще бъде много трудно да се справите с тях.

Виното се отделя от джибрите след края на бурната ферментация

Неделчев (агротехника и ампелография), К. Д. Стоев (физиология на лозата), М. Кондарев (селекция и агротехника).

Трябва да се научи правилото, че резитбата не е универсална за всички сортове и формировки

Недостатък при тях е високата енергоемкост и ниската производителност.

Както казахме, предимството на плоскорезните работни органи е, че защитават почвата от водна и ветрова ерозия и с тях се постига равнинност на междуредията в напречна посока.

След това идва етапът да се оформи калус около спойката. За тази цел пръчките се редят в сандъчета, като им се осигуряват подходящи условия - въздух, топлина и влага.

Актуално Политика и факти Министерство на земеделието, храните и горите

Редно е да се знае, че когато използваме калем, тогава трябва задължително да имаме качествена подложка. Важно общо условие за подложките е да бъдат устойчиви на болестта филоксера. Когато избираме подложка, трябва да имаме предвид, че различните видове имат различни изисквания към почвата, околната среда, поливането и други фактори.

Вече на пазара има косачки и с палцев режещ апарат, както и ротационни косачки, които наситняват окосената маса и я разпръскват по цялата повърхност на междуредието.

За разлика от повечето други растения, при отглеждането на лозата едно мероприятие е абсолютно задължително – резитбата. Лозата като лиановидно растение има способността да създава тънки и дълги леторасли, които ако не са увити около някоя подпорна конструкция лозя или около съседни дървета и храсти, полягат на земята. Оставена сама без човешка намеса лозата създава гъста мрежа от пръчки които се оплитат една в друга. Всяка следваща година, младите леторасли покарват най-буйно от връхните пъпки на съответната пръчка и по този начин се отдалечават все повече от основата на растението.

Report this page